1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf Toplama işleminde verilmeyeni nasıl buluruz?

Hata
Soru

Merhabalar, bugün matematik dersinde toplama işleminde verilmeyenin bulunması konusunu kısaca anlatacağım. Hepimizin bildiği gibi toplama işleminde toplananlar ve toplam vardır.

Toplama işleminde birden fazla toplanan olabilir. Bu toplananlardan biri verilmediği zaman verilmeyen toplananı çıkarma işlemi yaparak bulabiliriz.

1- İki toplananlı toplama işleminde verilmeyen toplananı bulma: 

İki toplananlı toplama işleminde verilmeyen toplananı bulmak için toplamdan verilen toplananı çıkartırız ve böylece verilmeyen toplananı bulmuş oluruz.

Örnek:

38+ ......= 89    >> işleminde verilmeyen toplananı bulmak için 89 - 38 = 51 işlemiyle verilmeyen toplananı bulmuş oluruz.

Örnek 2:

2- İkiden fazla toplananlı toplama işleminde verilmeyen toplananı bulma:

 İkiden fazla toplananlı toplama işleminde verilmeyen toplananı bulmak için 2 yol kullanabiliriz:

  • Birinci yol olarak toplamdan verilen toplananları teker teker çıkartırız. Bütün toplananları çıkarttıktan sonra verilmeyen toplananı bulmuş oluruz.

Örnek 1:

42 + 32 + ..... = 124  işleminde verilmeyen toplananı bulmak için toplamdan verilen toplananları çıkartırız.

124 - 42 = 82
82 - 32 = 50 şeklinde sonuca ulaşabiliriz.

  • İkinci yol olarak ise önce verilen toplananları toplarız. Bulduğumuz sonucu toplamdan çıkartırız. Böylece verilmeyen toplananı bulmuş oluruz. Ben bu yolu öneririm. 

Örnek 1:

42 + 32 + ......= 124 işleminde verilmeyen toplananı bulmak için verilen toplananları toplarız. Bulduğumuz sonucu da toplamdan çıkartırız.

42 + 32 = 74
124 - 74 = 50 şeklinde sonuca ulaşabiliriz.

Sonuç olarak toplama işleminde verilmeyen toplananı çıkarma işlemiyle bulabiliriz diyebiliriz. Sormak istediklerinizi aşağıdan cevap ekleyerek sorabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

1.Sınıf Etkinlik ve Sorular 3 yıl önce 0 Cevap 5568 İzlenme
İlkokul, 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf, 4.sınıf, toplama işlemi, toplama işleminde verilmeyen, verilmeyeni bulma, toplama işleminde verilmeyeni bulma, 1.sınıf toplama, 2.sınıf toplama, 3.sınıf toplama, 4.sınıf toplam,

Yazar:Mustafa Altın

Ordan burdan bilgiler...

Cevapla

Üye girişi yaparsanız aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmez. Üye Ol - Giriş Yap

Güvenlik Kodu Resmi


Bu Bilgiye Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapabilirsiniz.