3.Sınıf Türkçe 4.Tema Timurun Filleri Metni 2.Etkinlik Soru ve Cevapları

Hata
Soru

Merhabalar, bugün sizlere Türkçe dersi kitabının 110.111.112.113.114.115.116.sayfalarında yer alan Timur'un Filleri adlı metni ve bu metne ait 2.etkinliğin cevaplarını yazacağız. Sizler bu cevabı inceleyerek kendi cevabınızı oluşturabilirsiniz. Türkçe kitabının 4.temasında yer alan Timur'un Filleri adlı metinle ilgili diğer etkinlikleri ve cevaplarını da sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Önce sizlere metni resim olarak sonra da yazılı olarak sunuyoruz.

TİMUR’UN FİLLERİ

Timur, Akşehir’e bir erkek fil getirmiş. Başıboş gezen fil, bağlara bahçelere büyük zarar veriyormuş. Filden bıkan ahali, nihayet Nasrettin Hoca’ya gitmiş:

— Hoca, bu Timur senin sözünü dinler. Şu filin bir çaresine baksan, demiş. Nasrettin Hoca kabul etmiş. “Yarın hep birlikte gidip derdimizi anlatalım.” demiş. Ertesi gün Nasrettin Hoca önde, ahali arkada Timur’un yanına gitmek üzere yola çıkmışlar. Ama her yol ayrımında birkaç kişi gruptan ayrılıyormuş. Nasrettin Hoca, Timur’un karşısına geldiğinde bir de bakmış, arkasında hiç kimse yok. Bunun üzerine Nasrettin Hoca ahaliye bir ders vermek istemiş. Hoca, Timur’a: (1)

— Efendim, biz getirmiş olduğunuz fili çok sevdik. Ama hayvancağız yalnızlıktan olsa gerek, çok huzursuz. Ahali bu filin dişisini de getirmenizi istiyor, demiş. Timur, bu sözlerden hoşlanmış. Akşehirlilerin isteğini yerine getireceğini söylemiş. Timur’un yanından ayrılan Nasrettin Hoca, kendisini beklemekte olan halkın yanına varınca halk merakla sormuş. Nasrettin Hoca gülerek cevap vermiş:

— Müjdeler olsun. Filin dişisi de geliyor!

Abdülbaki GÖLPINARLI

Metni okuduğumuza göre 1.etkinliğe geçebiliriz.

1.Etkinliği ve cevabını görmek için tıklayın.

Şimdi sıra 2.etkinlikte:

2.ETKİNLİK: Fıkranın konusunu ve ana fikrini yazınız.

 

 Fıkranın konusu: Ahalinin filden kurtulmak için Nasreddin Hoca'dan yardım istemesi

 

Fıkranın ana fikri: Sözünün arkasında durmayanın istekleri gerçekleşmez.

 

 

 

 

Türkçe kitabımızda yer alan Timur'un Filleri adlı metni sizlere resimli ve yazılı olarak sunduk. Ayrıca metnin altına metinin 2.etkinliğini yazarak cevabını verdik. Bu metinle ilgili diğer etkinlikleri de sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

1.Sınıf Etkinlik ve Sorular 1 yıl önce -1 Cevap 1624 İzlenme
İlkokul, İlkokul, 3.sınıf Türkçe, Timurun Filleri Metni, Timurun Filleri 2.Etkinlik, Türkçe Timurun Filleri, 2.etkinlik, Etkinlik Cevapları,

Yazar:Mustafa Altın

Ordan burdan bilgiler...

Cevapla

Üye girişi yaparsanız aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekmez. Üye Ol - Giriş Yap

Güvenlik Kodu Resmi


Bu Bilgiye Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapabilirsiniz.